Naujienos

LITNET KTU techninio centro pagalba akademinei bendruomenei COVID-19 metu

2020 pavasarį  gyvenome karantino sąlygomis, kai dėl susiklosčiusios situacijos ypač pasikeitė mokslo ir darbo sąlygos. Lietuvos mokslo ir studijų tinklas LITNET suskubo ieškoti sprendimų, kaip mokslo ir studijų institucijoms padėti prisitaikyti prie pakitusių sąlygų, sklandžiai tęsti darbą ir mokslus dėstytojams, studentams, mokytojams ir mokiniams.

Galime pasidžiaugti, kad studijų procesas sėkmingai persikėlė į virtualią erdvę. Dauguma aukštųjų mokyklų tam buvo pakankamai gerai pasiruošusios ‑ visi studentai ir absoliuti dauguma dėstytojų jau naudojasi  „Moodle“ virtualiąja mokymosi aplinka bei taiko kitas e. mokymosi priemones.

Vaizdo paskaitų sistemos BigBblueButton integracija į „Moodle“

Vis dėlto, sklandžiam nuotolinių studijų procesui „Moodle“ virtualios mokymosi aplinkos neužtenka ‑ reikalingi vaizdo bendravimo sprendimai, leidžiantys vesti nuotolines paskaitas, seminarus ar konsultacijas. Rinkoje egzistuoja daug tokių sprendimų - Adobe Connect, Zoom, MS Teams ir kiti ‑ tačiau neretai dėl riboto licencijų kiekio ar nepatogios integracijos su virtualia mokymosi aplinka, jie negali patenkinti visų dėstytojų poreikių.

Siekiant užpildyti šią spragą bei sumažinti priklausomybę nuo komercinių produktų, LITNET KTU techninio centro specialistai Kauno technologijos universitetui įdiegė ir dideliems naudotojų srautams pritaikė atviro kodo vaizdo paskaitų sistemą BigBlueButton (BBB).  Paruošta bei kartu su KTU E. mokymosi technologijų centro specialistais ištestuota BBB sistema buvo integruota į virtualiąją mokymosi aplinką „Moodle“. BBB vaizdo paskaitų sistema LITNET KU techninio centro specialistų dėka naudojasi ir Klaipėdos universiteto bendruomenė.

Skirtingai nuo daugumos vaizdo bendravimo sistemų, BBB nereikalauja papildomų programų diegimo naudotojo kompiuteryje ir veikia tiesiai naršyklės lange. Kitas privalumas ‑ tai vaizdo paskaitų įrašai, kurie automatiškai talpinami BBB serveryje ir yra pasiekiami per susietą Moodle kursą.

LITNET palaikoma BBB sistema šiuo metu naudojasi KTU bei KU dėstytojai ir studentai. Vien KTU BBB sistemą jau išbandė 132 modulių dėstytojai, o piko metu sistemos naudotojų skaičius išauga iki 400.

BBB vaizdo paskaitų sistema įdiegta ir veikia kaip debesijos paslauga naudojant LITNET debesijos resursus. Ši paslauga sukurta ir plėtojama vykdant ES Struktūrinių fondų projektą „Mokslo ir studijų institucijoms LITNET teikiamų IT paslaugų plėtra“.

Vaizdo įrašų saugykla

Vaizdo paskaitoms plačiai pradėjus naudoti Zoom iškilo saugaus vaizdo įrašų talpinimo poreikis. „Moodle“ sistema nėra pritaikyta didelės apimties vaizdo failų talpinimui, o viešai prieinamos Youtube ir kitų vaizdo platformų paslaugos netenkina universiteto bei dėstytojų poreikių, Kauno technologijos universiteto reikmėms buvo nuspręsta sukurti institucinę vaizdo įrašų talpinimo platformą. Tam pasirinkta atviro kodo sistema AVideo, kurią LITNET KTU Techninio centro specialistai skubiai įdiegė bei integravo su KTU naudotojų duomenų baze.

Prie sistemos su savo KTU paskyros vardu ir slaptažodžiu jungtis ir vaizdo įrašus talpinti gali visi dėstytojai. Saugyklos vieta praktiškai neribojama, o vaizdo failai automatiškai perkoduojami pritaikant juos įvairiems įrenginiams bei skirtingai interneto spartai. Iš čia vaizdo įrašai gali būti patogiai įterpiami į „Moodle“ aplinką bei kokią interneto svetainę ar bendrinami nuorodos pavidalu. Ši vaizdo failų talpykla naudoja atviro kodo objektinę saugyklą, suderinamą su Amazon S3. Sistema yra lengvai plečiama nereikalaujant didelių investicijų, todėl ją nesunku išauginti iki didelių pajėgumų pridedant papildomų virtualių serverių.

Organizacija

Prisijungimas

LITNET infrastruktūrą valdo techniniai centrai:

KTUKUSUVDUVGTUVU

Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti.